MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

V Moskve ostala štvorica najlepších

článok

Po voľnom dni pokračoval svetový šampionát v hokeji štvrťfinálovými zápasmi a osmička reprezentačných výberov sa po nich preriedila na polovicu. O medaile napokon zabojujú hráči Fínska, USA, Kanady a domáceho Ruska.

Fínsko - Dánsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Fíni sa z Petrohradu počas voľného dňa nesťahovali, avšak Dáni sa z Moskvy presunuli na sever. Favorizovaní hokejisti Suomi vstúpili do aktívneho a rýchleho zápasu lepšie a ujali sa vedenia. V druhej tretine svoj náskok zvýšili na 2:0, na čo ešte Dáni reagovali znížením, no to bolo z ich strany všetko. Fíni kontrolovali priebeh hry, pridali tretí gól a po dvoch periódach viedli sľubne 3:1. Na to sa Dánsko počas celej záverečnej tretiny snažilo odpovedať, ale Koskinen pohodlne odolával. Dáni to v samom závere skúsili aj hrou bez gólmana, no v nej prišli aj o posledné zvyšky nádeje. Raz inkasovali do prázdnej bránky a raz za chrbát Dahma, takže celkovo vo svojom poslednom zápase na tohtoročnom šampionáte prehrali 1:5.

Česko - USA 1:2 sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)
Česi prehrali v základnej skupine iba jediný duel a proti americkým hokejistom mali vysoké ambície. Zverenci trénera Vůjtka nastúpili proti celku, ktorý sa presúval z Petrohradu do Moskvy a duel začali veľmi dobre. Výsledkom toho bolo vybojované trestné strieľanie v prvej tretine, po ktorom poslal českých hokejistov do vedenia Zohorna. Hokejisti nášho západného suseda však svoj náskok dlho neudržali a hneď po prestávke inkasovali. Vyrovnaný stav 1:1 vrátil zápas v podstate na začiatok, k výhre a vytúženému postupu totiž mali rovnako ďaleko oba celky. Zvyšok riadnej hracej doby sa niesol v bojovnom duchu. Česi boli strelecky aktívni a na ľade mali aj miernu prevahu, no do gólu ju nepretavili. O víťazovi nerozhodlo napokon ani desaťminútové predĺženie, ale až nájazdová lotéria, v ktorej boli úspešnejší vďaka jedinému gólu Matthewsa hráči USA.

Kanada - Švédsko 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)
Kanaďania stratili líderskú pozíciu v petrohradskej skupine v poslednom zápase a ich súperom sa preto stali Švédi, ktorí skončili v Moskve tretí. Veľkí favoriti s javorovým listom na hrudi vstúpili do duelu obrovskou aktivitou a súpera už v prvej dvadsaťminútovke prestrieľali vysoko 12:6. Švédi sa nestačili diviť a pred prvou prestávkou prehrávali 0:1, pričom rozdiel skóre sa po zmene strán ešte navyšoval. V druhej tretine sa postupne presadili Dumba, Marchand a Domi a bolo "vymaľované". Ak chceli Švédi duel zdramatizovať a naďalej živiť svoju šancu na postup, potrebovali bleskovo skórovať, ale to sa nestalo. Naopak, Petrohrad videl ešte dva góly Kanady, ktoré skóre upravili na konečných 6:0.

Rusko - Nemecko 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
Rusi prešli moskovskou základnou skupinou s výnimkou jedinej prehry ako nôž maslom a z druhej pozície sa postavili proti tretím petrohradským Nemcom. Zápas pred vlastnými fanúšikmi nezačali vôbec dobre a už v prvej päťminútovke šokujúco prehrávali. Za skvelej podpory priaznivcov sa im však po zmene strán podarilo rýchlo vyrovnať a týmto momentom strhli zápas na svoju stranu. Ešte do druhej prestávky pridali ďalšie dva góly a s vedením 3:1 mali postup takmer vo vrecku. Potvrdii ho v záverečnej dvadsaťminútovke, v ktorej svoj náskok zásluhou Ovečkina navýšili na 4:1 a pohodlne si ho ustrážili.