MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slovenský tím týždeň pred začiatkom MS takmer kompletný

článok

Hokejistov Slovenska čaká generálka na MS 2016 v hokeji. Naši reprezentanti privítajú v domácom prípravnom dvojzápase Dánsko. Potom už naberú smer Petrohrad, kde ich čakajú náročné súboje v základnej skupine. Zloženie nášho tímu už je takmer kompletné.

Okolo slovenského tímu bolo v posledných dňoch rušno. Išlo predovšetkým o otázku príchodu hráčov zo zámoria. Realizačný tím na čele s trénerom Cígerom a generálnym manažérom Švehlom totiž začiatkom týždňa oznámil, že nepočíta s centrom Marekom Hrivíkom. Tento talentovaný hokejista pritom patril medzi slovenských lídrov na MS 2014 v hokeji a v zámorí zažil vydarenú sezón.  V drese NY Rangers odohral v NHL štyri stretnutia, na farme v Hartforde získal v 68 zápasoch 41 kanadských bodov.

Z play-off v NHL vypadlo Chicago, pre zranenie však určite nepríde Marián Hossa. Švehla s Cígerom verili v príchod útočníka Richarda Pánika, a zrejme aj preto oznámili, že s Hrivíkom nepočítajú. Situácia sa však menila v priebehu hodín. Pánik totiž oznámil, že pre zranenie kolena nepricestuje. Róbert Švehla tak v stredu telefonicky kontaktoval Mareka Hrivíka, s ktorým pritom ešte v utorok tréner Cíger nepočítal. Marek Hrivík už ale mal po utorkovom oznámení zaplatenú dovolenku a tak na MS nepricestuje. Samotný hráč vyjadril v rozhovoroch s médiami sklamanie z prístupu vedenia reprezentácie. Ťažko povedať, akú rolu zohralo to, že Hrivík patrí medzi 52 hokejistov, ktorí po zvolení I. Nemečka za prezidenta SZĽH podpísali vyhlásenie, kde žiadali nové voľby prezidenta a zároveň odmietali reprezentovať.

Pre zranenie ramena z NHL nepricestuje ani útočník Tomáš Tatar. Je teda jasné, že Slováci budú mať na MS 2016 v hokeji v Rusku k dispozícii štvoricu hokejistov zo zámorskej NHL – ide o Andreja Sekeru, Martina Marinčina, Marka Daňa Tomáša Jurča, ktorý sa k tímu pripojil bezprostredne po vypadnutí Detroitu z play-off NHL. Tréner Cíger ešte veril v príchod sparťanského obrancu Michala Čajkovského, ten ale pre zranenie nebude môcť pricestovať. Do tímu pribudli finalisti českej extraligy – obranca Sparty Praha Juraj Mikuš a útočník nového českého majstra z Liberca Martin Bakoš.

Slováci vyzvú v generálkach vo štvrtok v Skalici a sobotu v Bratislave súpera z Dánska. So škandinávskym tímom sme sa stretli aj na nedávnych MS 2015 v Česku, kde Slováci v dramatickom úvodnom stretnutí v skupine triumfovali 4:3 po samostatných nájazdoch. Rozhodujúci presný zásah vtedy strieľal Marko Daňo. V rankingu IIHF sú Dáni na pätnástej priečke, Slováci sú ôsmi. Pre našich hokejistov pôjde o posledné prípravné zápasy pred štartom MS 2016 v hokeji. Slovensko začína na MS v sobotu 7. mája od 10:15, kedy sa stretneme s Maďarskom.

Program posledných prípravných zápasov pred štartom MS 2016 v hokeji:

SLOVENSKO – Dánsko, vo štvrtok 28. apríla od 18:00 h. v Skalici

SLOVENSKO – Dánsko, v sobotu 30. apríla od 17:00 h. v Bratislave

Káder Slovenska na prípravné zápasy s Dánskom:

Brankári: Július Hudáček (Örebrö, Švédsko), Branislav Konrád (Olomouc, Česko), Samuel Baroš (Zvolen)

Obrancovia: Dominik Graňák (Rögle, Švédsko), Adam Jánošík (Chomutov, Česko), Christián Jaroš (Lulea, Švédsko), Oldřich Kotvan (Zlín, Česko), Lukáš Kozák (Brno, Česko), Andrej Meszároš (Sibir Novosibirsk, KHL), Michal Sersen, Ivan Švarný (obaja HC Slovan Bratislava, KHL), Andrej Sekera (Edmonton Oilers, NHL), Martin Marinčin (Toronto Maple Leafs, NHL), Juraj Mikuš (Sparta Praha, Česko)

Útočníci: Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja HC Košice), Peter Cehlárik (Lulea, Švédsko), Marko Daňo (Winnipeg Jets, NHL), Vladimír Dravecký (Třinec, Česko), Michal Hlinka (Dukla Trenčín), Libor Hudáček (Örebrö, Švédsko), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci HC Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Marcinko (Pardubice, Česko), Martin Réway (Fribourg, Švajčiarsko), Martin Bakoš (Liberec, Česko), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings, NHL)

Tréner: Zdeno Cíger

Asistenti trénera: Miroslav Miklošovič, Ernest Bokroš

T. Schügerl