MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slovensko vyhralo, ale so šampionátom sa lúči

článok

USA - Slovensko 2:3 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Slovenskí hokejisti potrebovali v zápase s Američanmi zvíťaziť za tri body a postúpili by do štvrťfinále. Od úvodu k duelu pristupovali zodpovedne a pokúšali sa ujať vedenia, ale nedarilo sa im a museli čeliť aj veľkým šanciam súpera. Zrejme najväčšiu príležitosť na otvorenie skóre mali Američania v šiestej minúte po obrovskej hrúbke Hudáčka, ktorý nahral priamo na hokejku súpera, no Američania ani na niekoľkokrát nedokázali skórovať. To Slováci na opačnej strane mohli potrestať po Graňákovej aktivite v bránkovisku i po Švarného strele, ale nestalo sa tak. Puk však aj napriek tomu ešte pred prestávkou skončil v sieit Kinkaida, postaral sa o to strelou z pravého kruhu obranca Jaroš.

Po zmene strán si Američania uvedomovali, že musia bodovať, inak sa ich púť na šampionáte skončí. Americkí hokejisti preto zvýšili svoju aktivitu a po siedmich minútach hry aj vyrovnali. O to sa postaral Nelson, ktorému sa puk od korčule odrazil za bránkovú čiaru a videoarbiter usúdil, že tento odraz nebol z hráčovej strany úmyselný. Za stavu 1:1 videli diváci hru prelievajúcu sa zo strany na stranu. V 33. minúte boli Američania dokonca vo vlastnom oslabení v prečíslení, ale na naše obrovské šťastie sa Compherovi nepodarilo nahrať pred prázdnu časť bránky Faschingovi a zakončenie neprišlo.

Tretia dvadsaťminútovka sa začala za vyrovnaného stavu, ktorý by znamenal americký postup do štvrťfinále. Hokejisti USA ale nechceli nič riskovať a radšej chceli zvíťaziť za tri body. Tomu prispôsobili aj svoju hru a po necelých troch minútach duel otočili vo svoj prospech. Pred bránkou sa v neprehľadnej situácii zorientoval Foligno a puk prepasíroval až do siete. Po tomto momente sa začal slovenský boj o vyrovnanie. Zverenci trénera Cígera narážali na odpor americkej defenzívy, ale aj vďaka podpore svojich priaznivcov sa nevzdávali a napokon sa v 53. minúte po Skalického teči dočkali vyrovnania. Remíza 2:2 však neznamenala slovenský postup, takže záverečnú minútu strávili hokejisti s dvojkrížom na hrudi nasťahovaní v pásme. Slovensko hralo aj bez brankára, tréner Cíger využil oddychový čas a Američania boli pod obrovským tlakom, ale gól aj napriek tomu nepadol. Diváci ho videli až v závere prvej minúty predĺženia, kedy sa presadil Daňo, ale to už v konečnom dôsledku nič neznamenalo. Slovensko svoj posledný zápas na turnaji vyhralo, avšak do štvrťfinále postúpili hráči USA.

Zdeno Cíger, tréner Slovenska: "Dnes sa musím celému tímu poďakovať za bojovný výkon. Hoci sme stáli pred náročnou úlohou, chlapci sa nezľakli a o štvrťfinále bojovali až do konca. Náš mladý tím napokon doplatil na neskúsenosť a hoci sa nám v tomto zápase podarilo eliminovať zbytočné chyby, na výhru to napokon nestačilo. Z tohto turnaja sa tak musíme poučiť a nabrať nové skúsenosti."

Andrej Sekera, obranca Slovenska: "Ťažko sa mi hľadajú slová. Turnaj sa pre nás končí, no napriek tomu musím ako kapitán chlapcov pochváliť. Dnes sme predviedli kvalitný výkon a zbrane sme vopred nezložili. Chceli sme vyhrať v riadnom hracom čase, nanešťastie sa nám to podarilo. Na ľade sme ale nechali naše srdcia, preto môžeme domov cestovať so vztýčenými hlavami."

USA - Slovensko 2:3 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)

Góly a asistencie: 28. Nelson (Warsofsky, Vatrano), 43. Foligno (Larkin) – 19. Jaroš (Viedenský), 53. Skalický (Marcinko), 61. Daňo

USA: Kinkaid (Condon) – Wideman, Hanifin, Murphy (A), McCabe, Warsofsky, Skjei, Santini – Foligno (A), Matthews, Larkin – Hinostroza, Nelson, Vatrano – Motte, Compher, Connor – Fasching, Hendricks (C), Wood – Maroon

Slovensko: J. Hudáček (Konrád) – Marinčin, Sekera (C), Meszároš, Švarný, Graňák (A), Mikuš, Jaroš – Jurčo, Viedenský, L. Hudáček – Bakoš, Lušňák, Réway (A) – Dravecký, Marcinko, Skalický – Cehlárik, Daňo, Bartánus

Rozhodca: Jeřábek (CZE), Sidorenko (BLR) – Lazarev (RUS), Suominen (FIN)