MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slovensko sa dočkalo, MS 2016 v hokeji sú tu!

článok

Už v piatok 6. mája 2016 vypukne vyše dvojtýždňový kolotoč hokejových zápasov na MS 2016 v hokeji. Sviatok, na ktorý sa slovenskí fanúšikovia každoročne tešia, opäť prinesie do ulíc slovenské vlajky a aspoň nakrátko zvýši našu národnú hrdosť. Čo nám predvedie Cígerova družina?

Slovensko pocestuje na MS 2016 v hokeji v „experimentálnom“ zložení. V tíme máme 7 hráčov, ktorí doteraz ešte nikdy neokúsili atmosféru MS. Vôbec najstarším a zároveň najskúsenejším hráčom je 32-ročný obranca Dominik Graňák. Naša reprezentácia začala po minuloročnom neúspechu na MS v Česku, kde sme mali k dispozícii skúsený výber, stavať na mladosti. V nominácii sú napríklad štyria hráči z bronzového tímu juniorov na rozhraní rokov 2014 a 2015. Ide o obrancu Christiána Jaroša a útočníkov Petra Cehlárika, Martina Réwaya a Pavla Skalického.

Slovenský tím nemá vyloženú hviezdu, spoliehať sa bude hlavne na kolektívnu silu. V ofenzíve sa veľa čakalo od prípadného príchodu Tatara či Pánika zo zámoria, obaja však museli odmietnuť pozvánku pre zdravotné problémy. Na základe výkonov v príprave by mohol byť v úvode šampionátu brankárskou jednotkou Branislav Konrád, chrbát by mu mal kryť Július Hudáček. Medzi lídrov defenzívy môžeme určite zaradiť obrancu Edmontonu Andreja Sekeru či skúsených Dominika Graňáka a Andreja Meszároša. Dobré výkony si realizačný tím sľubuje od zadáka Toronta Martina Marinčina.

V útoku sa bude musieť s doteraz nepoznanou pozíciou lídra vyrovnať útočník Winnipegu Jets Marko Daňo. Sekundovať by mu mal Tomáš Jurčo, ktorý však v tíme Detroitu neprežil ideálnu sezónu. Svoje typické technické finesy a kľučky by mal priniesť šikovný Libor Hudáček. Obrovský herný pokrok urobil počas sezóny Marek Viedenský a ťahúňom by mohol byť na poste centra aj na MS 2016.

Slováci nemajú za sebou ideálnu prípravu. Dvakrát podľahli proti Fínsku a dvakrát taktiež proti Rusku. Samotné porážky by tak neboleli, skôr mrzel spôsob, akým sa Slováci herne prezentovali. Vo Fínsku vybuchli 1:6, Rusom zase podľahli v Košiciach 0:6. Pre úplnosť treba dodať, že prvý duel vo Fínsku bol vyrovnaný a Slovensko podľahlo 2:3. Domáci zápas proti Rusom v Poprade dokonca dospel až do nájazdov a naši podľahli 1:2. Vo Francúzsku to bolo znovu ako „noc a deň.“ Prvý duel výhra Slovenska 4:1 a veľmi sľubný výkon našich chlapcov. Druhý zápas naši nezvládli a podľahli 2:3 po samostatných nájazdoch.

Generálka proti Dánsku už vyšla lepšie. V Skalici sme zvíťazili 4:3 po predĺžení, aj tu sa však objavili varovné príznaky. Slovenský tím viedol už 3:0, aby v rozmedzí 51. – 54. minúty trikrát inkasoval. Podobné chyby by sa na MS mohli vypomstiť. Druhé stretnutie v Bratislave sa stalo korisťou Slovákov po výhre 3:1.

Od našich hokejistov sa veľa nečaká. Podobná situácia nám však v minulosti zvykla vyhovovať. Spomeňme si len na MS 2012, kedy po mizerných výsledkoch v príprave verili v medailový zisk len tí najvernejší. Alebo na MS 2002, nasledujúcom po zbabranej olympijskej kvalifikácii v Salt Lake City. Naopak, keď sa čakalo veľa, tak často prišli zlyhania. Spomeňme len na náš hviezdami prešpikovaný tím na predchádzajúcich MS, ktorý skončil v základnej skupine. Alebo na ZOH 2014 v Soči či domáce MS 2011. Veľa napovie už sobotňajší duel s Maďarskom. Ak Slovensko zvíťazí, zaradí sa medzi adeptov na boj o postup do štvrťfinále. Ak nebodaj prehráme, čaká nás krutý boj o záchranu v elitnej kategórii. 

Konečná nominácia Slovenska na MS 2016 v hokeji:

Brankári: Július Hudáček (Örebrö, Švédsko), Branislav Konrád (Olomouc, Česko), Samuel Baroš (Zvolen)

Obrancovia: Dominik Graňák (Rögle, Švédsko), Christián Jaroš (Lulea, Švédsko), Andrej Meszároš (Sibir Novosibirsk, KHL), Michal Sersen, Ivan Švarný (obaja HC Slovan Bratislava, KHL), Andrej Sekera (Edmonton Oilers, NHL), Martin Marinčin (Toronto Maple Leafs, NHL), Juraj Mikuš (Sparta Praha, Česko)

Útočníci: Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja HC Košice), Peter Cehlárik (Lulea, Švédsko), Marko Daňo (Winnipeg Jets, NHL), Vladimír Dravecký (Třinec, Česko), Libor Hudáček (Örebrö, Švédsko), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci HC Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Marcinko (Pardubice, Česko), Martin Réway (Fribourg, Švajčiarsko), Martin Bakoš (Liberec, Česko), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings, NHL)

Tréner: Zdeno Cíger

Asistenti trénera: Miroslav Miklošovič, Ernest Bokroš

Program zápasov Slovenska na MS 2016 v hokeji (časy sú v SELČ):

SLOVENSKO – Maďarsko v sobotu 7. mája od 11:15

Francúzsko – SLOVENSKO v sobotu 8. mája od 19:15

SLOVENSKO – Nemecko v utorok 10. mája od 15:15

SLOVENSKO – Bielorusko v stredu 11. mája od 15:15

Kanada – SLOVENSKO v sobotu 14. mája od 19:15

SLOVENSKO – Fínsko v nedeľu 15. mája od 19:15

USA – SLOVENSKO v utorok 17. mája od 11:15

T. Schügerl