MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slovensko do Francúzska už s novými menami v zostave

článok

Príprava slovenských hokejistov na MS 2016 v hokeji sa dostáva do záverečnej fázy. Postupne sa formuje konečné zloženie mužstva a pribúdajú prípravné zápasy. Slováci budú chcieť prvé víťazstvá v príprave zaznamenať vo Francúzsku.

Slovensko nastúpi vo Francúzsku najprv v piatok večer v Megéve a potom v nedeľu popoludní  v Grenoble. Francúzi sa v aktuálnom rebríčku IIHF nachádzajú na 12. priečke, čiže o štyri miesta za priebežne ôsmymi Slovákmi. Miestny hokej však výrazne napreduje a Paríž bude spoločne s Kolínom nad Rýnom hostiteľským mestom MS 2017 v hokeji.  Na MS 2014 sa Francúzi dostali do štvrťfinále, pred rokom v Česku obsadili v skupine so ziskom piatich bodov šiestu priečku a len so šťastím sa vyhli vypadnutiu z elitnej kategórie.  

Ešte v živej pamäti máme vzájomný súboj s Francúzmi na MS 2014, ktoré sa konali v Bielorusku. Náš tím mal v základnej skupine po zisku bodu s Čechmi a vyrovnanom zápase s Kanadou nakročené do štvrťfinále, zastavili nás však práve hokejisti z krajiny Galského kohúta. Slováci po dvoch tretinách viedli 3:1, no v tretej časti prišiel kolaps nášho tímu a francúzsky obrat na 3:5. Táto prehra znamenala v konečnom účtovaní stopku našich štvrťfinálových nádejí.

Francúzi sú v posledných rokoch našim častým súperom. V roku 2013 sme si s nimi v úvodnom zápase skupiny poradili hladko 6:2. Na pamätnom striebornom MS 2012 bojovali naši reprezentanti s Francúzmi v poslednom stretnutí skupiny o postup do štvrťfinále. Bola to vtedy poriadna dráma, Francúzi totiž neustále dorovnávali náš náskok a v tretej časti svietil na ukazovateli skóre stav 4:4. Až v 51. minúte nás vykúpil Branko Radivojevič  a išli sme ďalej.  

Slováci cestujú do Francúzska v posilnenej zostave. K tímu sa pripojili zámorské posily Andrej Sekera z Edmontonu a Marko Daňo z Winnipegu. Do prípravy sa neskôr zapojí aj Martin Marinčin z Toronta, ktorého však skolila choroba a tréner Cíger s ním nateraz počítať nemôže. Zo švédskej Luley pricestovali bronzoví medailsti z minuloročných juniorských MS - obranca Christián Jaroš a Peter Cehlárik.

Ešte krátky pohľad do zámorskej NHL. Na pokraji vypadnutia sú tam viaceré tímy, kde účinkujú slovenskí hokejisti. Detroit s Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom prehráva v sérii s Tampou Bay 1:3. Jurčo už avizoval ochotu prísť v prípade vypadnutia na MS, pozitívne vyhliadky sú aj pri Tatarovi. Jeden zápas od vypadnutia sú aj tímy Mariána Gáboríka a Mariána Hossu. Oboch skúsených hokejistov ale počas sezóny trápili zdravotné ťažkosti a tak je ich príchod skôr nepravdepodobný.

Prípravné zápasy Slovenska:

Francúzsko – SLOVENSKO v piatok 22. apríla od 20:00 v Megéve

Francúzsko – SLOVENSKO v nedeľu 24. apríla od 15:00 v Grenoble

Káder Slovenska na prípravné zápasy vo Francúzsku:

Brankári: Július Hudáček (Örebrö, Švédsko), Branislav Konrád (Olomouc, Česko), Samuel Baroš (Zvolen)

Obrancovia: Dominik Graňák (Rögle, Švédsko), Adam Jánošík (Chomutov, Česko), Christián Jaroš (Lulea, Švédsko), Oldřich Kotvan (Zlín, Česko), Lukáš Kozák (Brno, Česko), Andrej Meszároš (Sibir Novosibirsk, KHL), Michal Sersen, Ivan Švarný (obaja HC Slovan Bratislava, KHL), Andrej Sekera (Edmonton Oilers, NHL)

Útočníci: Marek Bartánus, Tomáš Hrnka (obaja HC Košice), Peter Cehlárik (Lulea, Švédsko), Marko Daňo (Winnipeg Jets, NHL), Vladimír Dravecký (Třinec, Česko), Michal Hlinka (Dukla Trenčín), Libor Hudáček (Örebrö, Švédsko), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci HC Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Marcinko (Pardubice, Česko), Martin Réway (Fribourg, Švajčiarsko)

Tréner: Zdeno Cíger

Asistenti trénera: Miroslav Miklošovič, Ernest Bokroš

T. Schügerl