MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slovenskí hokejisti odleteli na prvé prípravné zápasy do Fínska

článok

Takmer presne mesiac pred začiatkom MS 2016 v hokeji vstupuje príprava slovenského reprezentačného tímu do ďalšej fázy. Po tréningoch prichádzajú na rad prípravné stretnutia, pričom tie úvodné odohráme v Pori a Turku proti domácim Fínom. Do krajiny tisícich jazier cestovalo 26 slovenských hokejistov.

MS 2016 v hokeji v Moskve a Petrohrade sa už neodbytne blížia a hokejová horúčka na Slovensku stúpa. Čo-to môžu o forme slovenského celku napovedať už duely v príprave, pravda, výsledky z týchto zápasov niekedy mätú. V živej pamäti je nevydarená príprava na MS 2012, po ktorej naše mužstvo mnohí odpisovali. A rovnako dobre si pamätáme krásne strieborné medaily z Helsínk.

Slováci nastúpia proti Fínom vo štvrtok v Pori a piatok v Turku, obe stretnutia majú úvodné buly naplánované na 17:30. Favoritom budú určite domáci, ktorí sa v rebríčku IIHF nachádzajú aktuálne na štvrtej priečke, Slováci sú ôsmi.

V prospech „Suomi“ hovoria aj posledné vzájomné zápasy na úrovni MS. S Fínmi sme totiž prehrali na MS 2015 v základnej skupine 0:3, na MS 2013 sme hrali s Fínmi dvakrát a v oboch prípadoch sme z ľadu odchádzali so sklonenou hlavou. Prehra 0:2 v skupine až tak nemrzela, skôr bolela štvrťfinálová porážka 3:4. V pamätnom zápase Slováci po prvej časti prehrávali 0:3, aby potom Miklík, Sekera a Surový vyrovnali na 3:3. Fínsko rozhodlo o výhre 4:3 a postupe do semifinále gólom Aaltonena zo 49. minúty zápasu. Naše porážky sa datujú aj na MS 2012 (0:1 v základnej skupine), na domáce MS 2011 (1:2 v osemfinálovej skupine) a napokon aj ZOH 2010, keď sme v súboji o bronz prišli o dobre rozohraný zápas a podľahli Fínsku 3:5. Tento súper patrí na úrovni MS medzi našich neobľúbených.

Tréner Zdeno Cíger bude môcť vo Fínsku počítať s 26 hráčmi. S mužstvom necestovali Július Hudáček a Andrej Meszároš. Hudáček sa v Spišskej Novej Vsi tešil z narodenia dcérky Kláry, pričom aj my mu touto cestou blahoželáme a dcére prajeme pevné zdravie. Andreja Meszároša stále trápia zdravotné problémy, preto vynechá duely vo Fínsku. Začiatkom týždňa odišiel zo zrazu pre vleklé zranenie kolena obranca Marek Ďaloga.

Zoznam hráčov, ktorí odleteli na prípravné zápasy do Fínska:

Brankári: Branislav Konrád (HC Olomouc, Česko), Tomáš Tomek (Žilina)

Obrancovia: Peter Čerešňák (Vítkovice, Česko),  Dominik Graňák (Rögle, Švédsko), Adam Jánošík (Chomutov, Česko), Oldřich Kotvan (Zlín, Česko), Lukáš Kozák (Brno, Česko), Patrik Luža, Mislav Rosandič, Michal Sersen, Ivan Švarný (všetci Slovan Bratislava, KHL)

Útočníci: Rastislav Dej (Hradec Králové, Česko), Vladimír Dravecký (Třinec, Česko), Peter Galamboš (Martin), Michal Hlinka (Dukla Trenčín), Libor Hudáček (Örebrö, Švédsko), Václav Stupka, Lukáš Handlovský (obaja Žilina), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci Slovan Bratislava, KHL), Tomáš Marcinko (Pardubice, Česko), Martin Réway (Fribourg, Švajčiarsko), Rastislav Špirko (Brno, Česko), Michael Vandas (Vítkovice, Česko)

T. Schügerl