MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slovenskí hokejisti na posledných MS neprešli do štvrťfinále

článok

Od Slovenska sa v „domácom“ prostredí v českej Ostrave čakal na minuloročných MS minimálne postup do vyraďovacej časti. Kvalitne zložený tím však po kľúčovom zaváhaní s Nórskom neprešiel cez základnú skupinu a výsledkami sklamal očakávania hokejovej verejnosti.

Slováci mali v Ostrave veľmi zaujímavé vyžrebovanie. Postupne sa stretli so štyrmi papierovo slabšími celkami, aby skupinu zakončili tromi duelmi s jej najväčšími favoritmi. Netreba snáď ani dodávať, že vyše osemtisícové hľadisko v Ostrave bolo počas MS 2015 v hokeji na slovenské zápasy beznádejne vypredané. Vládla výborná atmosféra a naši hokejisti hrali doslova ako doma.

Prehľad zápasov:

Slovensko – Dánsko 4:3 po samostatných nájazdoch (0:0, 0:1, 3:2 – 0:0, 1:0)

Góly Slovenska: Sersen, Viedenský, Graňák, rozhodujúci nájazd Daňo

Naši hokejisti sa v prvom dueli proti outsiderovi z Dánska herne vytrápili. Dlho nevedeli prekonať výborného brankára súpera a sami v druhej tretine inkasovali. Tretia časť priniesla fantastické hokejové predstavenie s tromi gólmi v sieti súpera. Keď sa už zdalo, že zaknihujeme prvé víťazstvo, vyrovnali Dáni pri presilovke a zápas musel dospieť do nájazdov. Ten rozhodujúci premenil po peknej technickej finese Marko Daňo a získali sme dôležité dva body.

Slovensko – Bielorusko 2:1 po predĺžení (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0)

Góly: Meszároš 2

Ani nie 24 hodín mali slovenskí reprezentanti na zotavenie sa pred stretnutím s Bieloruskom. Tento duel sa považoval za kľúčový v otázke postupu do štvrťfinále a aj hráči mu prisudzovali veľkú dôležitosť. Veľmi dlho kraľovali obaja brankári, Laco aj Lalande vytiahli zázračné zákroky a publikum čakalo na otvorenie skóre do tretej časti. V nej najprv skórovali Bielorusi, keď prečíslenie zakončil strelou do odkrytej brány Kosticyn. Slováci bleskovo vyrovnali, obranca Meszároš napriahol z ľavého kruhu a poslal duel do predĺženia. Andrej Meszároš sa stal hviezdou stretnutia, keď v predĺžení parádne vymietol šibenicu strelou z vrcholu pravého kruhu a rozhodol o našom ďalšom dvojbodovom víťazstve.

Slovensko – Slovinsko 3:1 (0:1, 0:0, 3:0)

Góly: Gáborík 2, Meszároš

Opäť sme ako prví inkasovali, Laca prekonal v úvode strelou od modrej v presilovke Urbas. Slovinci veľmi dlho odolávali a diváci sa začínali obávať, že proti neskoršiemu zostupujúcemu družstvu z A-kategórie neuspejeme. V tretej časti vyrovnal strelou od modrej Meszároš, potom ukázal rýchlou sťahovačkou a presnou strelou svoju triedu Gáborík a práve Marián Gáborík ešte pri power-play súpera uzavrel na 3:1. Po troch dueloch sme tak mali na konte 7 bodov a pred nami slušnú vyhliadku na postup do štvrťfinále.

Slovensko – Nórsko 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: Surový, Ďaloga

Stretnutie s Nórskom sa vývojom líšilo od tých predchádzajúcich. Prvý raz na turnaji sme skórovali ako prví, keď sa v skrumáži pri presilovke presadil Tomáš Surový. V druhej časti zvyšoval presnou strelou do horného rohu Ďaloga a zdalo sa, že máme našliapnuté k trom bodom. Nóri však ešte v druhej časti po chybách v našej defenzíve vyrovnali. V tretej časti dokonali naši súperi neuveriteľný obrat, keď Nörstebö vypálil od modrej a výrazne skomplikoval slovenské postupové ambície.

Slovensko – Fínsko 0:3 (0:0, 0:0, 0:3)

Po dvoch dňoch oddychu sa situácia v skupine zmenila. Bielorusi šokujúco zdolali USA a razom sa dostali pred Slovákov, ktorí museli stratené body dohnať proti favoritom. V súboji s Fínskom to dlho vyzeralo veľmi nádejne, naši hráči predvádzali výborný hokej a dokonca poslali puk do brány, rozhodca však gól pre vysokú hokejku neuznal. Až v 51. minúte sa prvý raz menilo skóre, keď aj s trochou šťastia skóroval Donskoi a poslal „Suomi“ do vedenia. Fíni ešte  skórovali dvakrát a Slovákom napriek bojovnému výkonu zostali len oči pre plač.

Slovensko – Rusko 2:3 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 – 0:1)

Góly: Kopecký, Gáborík

Náš najlepší zápas na turnaji, hrdinský výkon a koncovka, ktorá nás bude dlho mrzieť. Slováci sa rýchlo ujali vedenia, Kopecký od mantinelu šokoval všetkých a najviac ruského brankára Bobrovskijho, ktorému ľahký puk prepadol do siete. V našej bráne sa prvý raz na MS predstavil Július Hudáček a doslova sa prekonával. Rusi ho prekonali dvakrát a viedli, potom ale z ľavého kruhu vypálil príklepom Gáborík a predlžovalo sa. V pridanom čase ukázal triedu Panarin a po šikovnej strele rozhodol o tom, že Slováci si pripísali jeden bod, kým Rusi dva.

Slovensko – USA 4:5 po predĺžení (0:2, 2:4, 0:0 – 0:1)

Góly: Gáborík, Jánošík, Dravecký, Bartovič

Po výhre Bielorusov nad Nórmi už bolo jasné, že ani v prípade triumfu nad USA do štvrťfinále nepostúpime. Zápas aj začal v tejto ponurej nálade a Laco po dvoch inkasovaných góloch rýchlo prepustil miesto Hudáčkovi. Američania viedli v druhej časti 3:0, Slováci však štyrmi exportnými gólmi otočili a rozjasali arénu. Najmä štvrtý gól, pri ktorom si Bartovič blafákom vychutnal brankára Hellebuycka, sa zaradil do zostrihov najkrajších okamihov turnaja. Opäť sme však brali len bod, keďže USA vyrovnali a o víťazstve rozhodli v predĺžení.

Slováci skončili v skupine na piatom mieste so ziskom 9 bodov. Celkovo sa umiestnili na deviatej priečke, ktorá bola vzhľadom na kvalitu kádra a prakticky domáce prostredie považované za sklamanie.

Súpiska Slovenska na MS 2015 v hokeji: Brankári: Ján Laco (Barys Astana, Kaz./KHL), Július Hudáček (Örebro/Švéd.), Branislav Konrád (Dukla Trenčín)

Obrancovia: Andrej Meszároš (Buffalo/NHL), Dominik Graňák (Fribourg Gottéron, Švaj.), Marek Ďaloga, Juraj Mikuš (obaja Sparta Praha/ČR), Michal Sersen, Ivan Baranka (obaja Slovan Bratislava/KHL), Milan Jurčina (Dinamo Riga, Lot./KHL), Adam Jánošík (HC Košice)

Útočníci: Marián Gáborík (Los Angeles Kings/NHL), Tomáš Kopecký (Florida Panthers/NHL), Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo (obaja Detroit Red Wings/NHL), Richard Pánik (Toronto Maple Leafs/NHL), Marko Daňo (Columbus Blue Jackets/NHL, Springfield Falcons/AHL), Milan Bartovič, Libor Hudáček (obaja Slovan Bratislava/KHL), Tomáš Surový (HC Slovan Bratislava/KHL, HC'05 Banská Bystrica), Mário Bližňák (Slovan Bratislava/KHL, HC Plzeň/ČR), Marek Viedenský (HPK Hämmeenlinna/Fín.), Michel Miklík, Patrik Lušňák (Junosť Minsk/Biel.), Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec/ČR)

Slováci môžu výsledkovo nepríliš vydarený šampionát odčiniť už na blížiacich sa MS 2016 v hokeji v Rusku. Práve v Rusku sme v roku 2000 získali našu prvú medailu na vrcholnom podujatí. Prichádza čas, aby sme to na MS 2016 zopakovali?

T. Schügerl