MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slováci zažijú vrchol turnaja ešte v základnej skupine

článok

Zverenci trénera Zdena Cígera majú na svojom konte v petrohradskej skupine stále iba šesť bodov, ktoré získali v prvých dvoch zápasoch, no aj napriek tomu ich šanca na postup do štvrťfinále stále žije.

Slovákom hodili záchranné koleso Nemci, keď v nedeľu zdolali Američanov 3:2 vďaka víťaznému gólu, ktorý padol 33 sekúnd pred záverečnou sirénou. V súčasnosti už tak šanca na postup leží len v rukách slovenských hokejistov. Ak v utorok v prvom skupinovom zápase porazia USA za tri body, prebojujú sa do štvrťfinále a zahrajú si v Moskve. V akomkoľvek inom prípade sa ich púť na tohtoročnom svetovom šampionáte skončí. "Keď to tam Nemcom pol minúty pred koncom padlo, mali sme všetci veľkú radosť. Môžeme im byť vďační," povedal útočník Slovenska Marko Daňo.

Slováci tak zažijú v utorkovom zápase najdôležitejší boj v doterajšom priebehu turnaja. Pred ním musia zlepšiť takmer všetky herné činnosti a najmä efektivitu, pretože v Petrohrade neskórovali už 143 minút, čo je viac ako sedem tretín. Dôležitosť zmeny systému hry si uvedomuje aj obranca Juraj Mikuš. "Musíme zlepšiť pohyb v útočnom pásme, pretože sa v ňom vôbec nevieme udržať na puku. Treba si viac pomáhať a držať sa bližšie pri sebe. Bez gólov sa jednoducho nevyhráva, takže musíme nejaké dať."

Slovensko sa však aj v poslednom skupinovom zápase bude musieť zaobísť bez zranených hokejistov, pričom ich počet neustále narastá a Zdeno Cíger má už so zostavením formácií veľké problémy. Naposledy mal k dispozícii dokonca iba 17 korčuliarov. Na súpiske zranených sú Hrnka, Sersen a Šťastný, naposledy nehrali ani Viedenský s Draveckým a problémy mal aj Daňo, no ten napokon do duelu zasiahol. V kľúčovom zápase proti Američanom už bude k dispozícii obranca Jaroš a otáznik stále visí nad útočníkom Viedenským.