MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Slováci vstúpia do MS 2016 v hokeji sobotňajším zápasom proti Maďarsku

článok

Po úvodnom voľnom dni čaká na Slovensko ostrý vstup do diania na MS 2016 v hokeji. Naši chlapci vyzvú v sobotu 7. mája od 11:15 v susedskom derby Maďarov. Slováci sú papierovými favoritmi, úvod MS však býva nevyspytateľný a neraz ponúka veľké prekvapenia.

Maďarsko sa do elitnej kategórie MS v hokeji vracia po siedmich rokoch. Naši južní susedia sa v aktuálnom rebríčku IIHF nachádzajú až na 19. priečke, čo je o 11 miest nižšie, než slovenská reprezentácia. Posledná účasť Maďarov na MS sa viaže na rok 2009. Vo Švajčiarsku sme vtedy s nimi taktiež odohrali úvodný zápas na šampionáte. Slovensko otvorilo skóre a dlho smerovalo k bezproblémovému triumfu. Maďari ale postupne vyrovnali na 3:3 a neboli ďaleko od senzácie. Slovákov vykúpil 13 sekúnd pred koncom kapitán Ľuboš Bartečko, ktorý využil skrumáž pred bránou a rozhodol o slovenskom triumfe 4:3.

Treba si spomenúť ale aj na rok 2003, keď sme na Turnaji 6 krajín v Budapešti odohrali medzištátny duel s Maďarskom. Slováci ako vtedajší bronzoví medailisti z MS 2003 šokujúco podľahli 2:4. Výsledok vzbudil vlnu negatívnych ohlasov na Slovensku a naopak spôsobil veľké veselie v Maďarsku.

V našej skupine B môže pri bojoch o záchranu nastať špecifická situácia. Nemci a Francúzi ako organizátori budúcoročných MS 2017 v hokeji zostúpiť nemôžu. Ak jeden z týchto tímov skončí v skupine na poslednom mieste, zostúpi siedmy tím zo skupiny. Pokiaľ však Francúzsko a Nemecko obsadí v akomkoľvek poradí 7. a 8. priečku, nevypadne z tejto skupiny do B-divízie nikto. Smutní by tak ostali Taliani, ktorí by ako druhý tím z MS B-divízie nepostupovali.

V sobotu pôjde do brány Branislav Konrád, to je zatiaľ jediná istota našej základnej zostavy. Duel proti Maďarom napovie o tom, akú rolu budú Slováci na MS 2016 v hokeji zastávať. Očakávaná výhra by mala tím upokojiť a hlavne zaistiť splnenie prvého z čiastkových cieľov – udržanie sa v elitnej kategórii. Ak nebodaj prehráme, dostaneme sa do nepríjemnej pozície, kde nevedno tušiť, čo nás ešte v priebehu MS čaká.

SLOVENSKO – Maďarsko v sobotu 7. mája od 11:15 v Petrohrade

T. Schügerl