MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Situácia s posilami z NHL sa začína kryštalizovať

článok

MS 2016 v hokeji sa blížia a príprava Slovenska vstupuje do ďalšej fázy. V čase, kedy sa v NHL končí základná časť, vyvstáva tradičná otázka – kto z najkvalitnejšej hokejovej ligy sveta nás na MS posilní? V tomto roku to so zámorskými posilami vyzerá o niečo horšie, než na minuloročných MS v Česku.

Reprezentačný tréner Zdeno Cíger môže nateraz počítať s tromi potvrdenými posilami z NHL. Svoju účasť na MS 2016 v hokeji prisľúbili Andrej Sekera z Edmontonu Oilers, Martin Marinčin z Toronto Maple Leafs a Marko Daňo hrajúci za Winnipeg Jets. V prvom kole play-off účinkujú ešte ďalší Slováci. V noci na dnes odohral Detroit prvý zápas na ľade Tampy Bay, kde podľahol 2:3. Z tímu „červených krídel“ avizoval po eventuálnom vypadnutí z play-off účasť na MS útočník Tomáš Jurčo, v prípade dobrého zdravotného stavu je ochotný pricestovať aj Tomáš Tatar.

V hre sú ešte ďalšie potenciálne posily z kanadsko-americkej súťaže. V drese Chicaga účinkuje v play-off Marián Hossa. „Čierni jastrabi“ dnes tiež odohrali prvý duel na ľade St. Louis, kde podľahli 0:1. Marián Hossa má už vo vyššom hokejovom veku za sebou náročnú sezónu, preto by bol jeho príchod v prípade vypadnutia obhajcov Stanley Cupu otázny. Určite však nie vylúčený. Menej pravdepodobná je útočná posila v podobe Mariána Gáboríka, ktorý v LA Kings neprežíva ideálny ročník.

Na listine maródov je aj brankár NY Islanders Jaroslav Halák. Je veľmi pravdepodobné, že Halák by ani v prípade vypadnutia Isladers nemohol posilniť slovenský celok. O brankársky post  sa však v kvalitnej konkurencii báť nemusíme, jednotkou by zatiaľ mal byť Július Hudáček, ktorý pôsobí vo švédskej lige. V nižšej zámorskej súťaži výborne chytá Peter Budaj, s jeho príchodom sa však zatiaľ nepočíta.

Svoju účasť na MS 2016 v hokeji vylúčil obranca Zdeno Chára. Manželke Zdena Cháru sa nedávno narodili dvojičky. Chára sa ospravedlnil z rodinných dôvodov, nakoľko sa chce venovať manželke a novorodeným deťom. Manažment národného tímu a pevne veríme, že aj hokejová verejnosť, akceptovali Chárovo rozhodnutie venovať sa rodine.

V súčasnosti už pri klesajúcom počte Slovákov hrajúcich za morom nekladú tréneri taký dôraz na posily z NHL. Základom tímu sú kvalitní hráči hrajúci v európskych ligách či KHL, príchody z NHL sa počítajú za príjemné oživenie tímu. Uvidíme, ako sa vyvinie situácia v prvom kole play-off. Príchody Tatara s Jurčom by určite výrazne pomohli ofenzívnej sile nášho tímu.

T. Schügerl