MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Situácia s hráčmi NHL je pred MS 2016 stále komplikovaná

článok

Majstrovstvá sveta v hokeji sa v ruských mestách Moskva a Petrohrad začnú už o mesiac a pár dní, slovenský tréner Zdeno Cíger však ešte stále nevie, s ktorými hráčmi zámorskej NHL bude môcť v reprezentačnom drese počítať. Zatiaľ čo pár Slovákov je už z hry o Stanley Cup definitívne von, niekoľko ich stále živí aspoň teoretickú šancu na postup do play-off.

Hlavný tréner Zdeno Cíger si zo zoznamu možných adeptov už teraz môže vyškrtnúť trojicu Marián Gáborík, Marián Hossa a Richard Pánik. Gáboríkove Los Angeles sa totiž priebežne nachádza na tretej priečke tabuľky Západnej konferencie a slovenský reprezentant navyše od polovice februára pre zranenie kolena aj tak nehráva a stále nie je isté, či v zostávajúcej časti sezóny do bojov vôbec zasiahne. Dvojica Hossa - Pánik je so svojím Chicagom v tabuľke iba o jednu priečku nižšie než Los Angeles, obaja ale neprežívajú výkonnostne najlepšie obdobie. Pár kôl pred koncom základnej časti NHL je však isté, že sa ich klubová sezóna 11. apríla neskončí.

V úplne opačnej pozícii sú pred MS 2016 obrancovia Martin Marinčin a Andrej Sekera. Marinčinove Toronto je vo Východnej konferencii jasne posledné a rovnakú pozíciu okupuje aj Sekerov Edmonton v Západnej konferencii. 29-ročný skúsený Sekera i mladší 24-ročný Marinčin hrali počas sezóny v dobrej forme, prvý menovaný je dokonca najproduktívnejším hráčom svojho tímu. Zdena Cígera tak pohľad do tabuľky prestížnej zámorskej súťaže musí tešiť, dvojici zadákov by nemalo nič brániť k posilneniu reprezentačného výberu. Veľmi nádejne vyzerá aj možné uvoľnenie Marka Daňa, ktorého Winnipeg by potreboval zrejme zázrak, aby sa z jedenástej priečky vyšplhal na postupovú pozíciu.

Niektorí stále nevedia, na čom sú

Špeciálnu skupinu potom tvorí štvorica hráčov, ktorí sa nachádzajú na hranici postupu medzi osmičku najlepších vo Východnej konferencii. Obranca Zdeno Chára, brankár Jaroslav Halák i útočníci Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo stále nevedia, kedy sa ich klubová sezóna skončí a aktuálne im fyzické i psychické sily uberá boj o každý bod, ktorý znamená priblíženie sa k postupu do play-off. Tabuľka je totiž v okolí postupových priečok poriadne tesná a o ôsme miesto sa dokonca aktuálne s rovnakým bodovým ziskom delí až dvojica tímov. Najkomplikovanejšiu situáciu z menovaných má zrejme Jaroslav Halák, ktorého New York Islanders je síce priebežne šiesty, ale slovenský gólman aktuálne do zápasov pre zranenie ani nezasahuje, čo sa do konca základnej časti už s obrovskou pravdepodobnosťou ani nezmení. Spomínaná trojica Zdeno Chára a Tomášovia Tatar s Jurčom síce nastupujú pravidelne, no ani jeden z nich v podstate nevie, na čom v súvislosti s blížiacim sa play-off je. Chárov Boston je siedmy, Detroit Tatara a Jurča deviaty, v tabuľke ich však delia iba tri body a je možné, že sa Slováci z bojov o Stanleyho pohár vyradia vzájomne.

Istotou zatiaľ iba Európa

Reprezentačný kouč Zdeno Cíger vidí doterajšiu istotu iba v hráčoch, ktorých si povolal na prvý oficiálny zraz do Bratislavy. Ani z neho však kompletný tím nevyskladá, podľa predbežných odhadov spomedzi zmesi prevažne vyradených hráčov KHL a domácich mladíkov pocestuje do Ruska maximálne desať mužov. V tejto chvíli však ešte akékoľvek špekulovanie nie je na mieste, súťaže sa totiž ešte ani zďaleka neskončili a viacero vyhliadnutych hráčov má stále aj v Európe klubové povinnosti. Veľa však napovedia už prípravné zápasy, v ktorých mladíci zabojujú o svoje miesto v tíme. Slovensko sa v dueloch najbližšie predstaví 7. a 8. apríla v Pori a Turku proti domácemu Fínsku.