MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Príprava Slovenska na MS 2016 v hokeji odštartovala!

článok

O niečo vyše mesiac začína jedna z dvoch najvýznamnejších hokejových udalostí roka – MS 2016 v hokeji v Moskve a Petrohrade. Nebudú na nich chýbať slovenskí hokejisti, ktorí v skupine B nastúpia proti Kanade, Fínsku, USA, Bielorusku, Francúzsku, Nemecku a Maďarsku. Počas predveľkonočného týždňa začala oficiálna príprava našich chlapcov.

23 hokejistov v prvom výbere

Reprezentačný tréner Zdeno Cíger nominoval na prvý oficiálny zraz do Bratislavy 23 hráčov.  V tíme sa pripravujú traja brankári, osem obrancov a dvanásť útočníkov. Na Slovensku aj v iných krajinách stále prebiehajú boje v play-off, preto realizačný tím ešte nemôže počítať so všetkými hokejistami, ktorých si vyhliadol. Šancu dostanú viaceré mladé tváre, ktoré predovšetkým naberú cenné skúsenosti pri príprave so skúsenejšími harcovníkmi. Zo súčasného výberu by sa na MS mohlo predstaviť do 10 hráčov. Na tréningovom kempe nechýbajú medzi obrancami tradičná reprezentačná opora Dominik Graňák či ďalší skúsený bek Michal Sersen. Nádeje sa v defenzívnej činnosti vkladajú do talentovaných Lukáša Kozáka či Mislava Rosandiča, bronzového medailistu z MS do 20 rokov v hokeji. V konečnom výbere by nemal chýbať ani obranca Slovana Ivan Švarný.

V útoku sa spoliehame na Réwaya a hráčov Slovana

Jednou z najvýraznejších osobností tréningového kempu je jeden z najväčších talentov slovenského hokeja Martin Réway. Šikovný útočník po odchode zo Sparty Praha dohral sezónu v švajčiarskom Fribourgu, pričom od januára pauzoval pre otras mozgu. Réway po sezóne Fribourg opustil, špekuluje sa o jeho možnom pôsobení v KHL v drese Slovana. Momentálne sa tento 21-ročný útočník pripravuje s národným tímom a mal by patriť medzi jeho opory na MS 2016 v hokeji v Rusku. Spomedzi súčasného výberu by sa do konečnej Cígerovej nominácie mohlo prebojovať kvarteto zo Slovana Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný Marek Viedenský. Bez šancí rozhodne nie je ani útočník Třinca Vladimír Dravecký.

Omladzovanie tímu

Tréner Zdeno Cíger aj viacerí hráči prízvukujú omladzovanie národného tímu v rámci generačnej výmeny, ktorá v slovenskom hokeji prebieha. Vidieť to aj na predbežnej nominácii, kde napríklad medzi tromi brankármi nájdeme dvoch mladíkov Foltána Babika. Tretím do partie je Žilinčan Tomáš Tomek, pri konečnej nominácii sa určite počíta aj s Júliusom Hudáčkom či Branislavom Konrádom. Mimo  hry je hrdina z MS 2012 Ján Laco, ktorého vyradilo zranenie. Vekový priemer tímu by mal byť ešte nižší, než bol na predchádzajúcich MS v Ostrave a Prahe. Zdeno Cíger zrejme vsadí na viacerých talentovaných hráčov a my sa môžeme len tešiť na to, čo nám predvedú. Prvé prípravné zápasy odohrajú Slováci 7. a 8. apríla v Pori a Turku proti domácemu Fínsku. MS 2016 v hokeji začínajú 6. mája.

Nominácia na tréningovom kempe v Bratislave

Brankári: Frederik Foltán (HK Nitra “20"), Boris Babik (HKM Zvolen "20"), Tomáš Tomek (MsHK DOXXbet Žilina)
Obrancovia: Martin Bdžoch (HC Spišská Nová Ves "20"), Dominik Graňák (Rögle BK/Švédsko), Lukáš Kozák (Kometa Brno/Česko), Patrik Luža, Mislav Rosandič, Michal Sersen, Ivan Švarný (všetci HC Slovan Bratislava), Tomáš Rusina (MHC Martin)


Útočníci: Vladimír Dravecký (HC Oceláři Třinec/Česko), Filip Surovka, Peter Galamboš (obaja MHC Martin), Václav Stupka, Lukáš Handlovský (obaja MsHK DOXXbet Žilina), Patrik Lušňák, Pavol Skalický, Andrej Šťastný, Marek Viedenský (všetci HC Slovan Bratislava), Martin Réway (HC Fribourg-Gottéron/Švajčiarsko), Rastislav Špirko (Kometa Brno/Česko), Denis Pätoprstý (BK Mladá Boleslav "20"/Česko)

 

T. Schügerl