MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Predstavujeme semifinálové dvojice MS 2016

článok

Medzi štvoricu najlepších sa prebojovali tímy Kanady, USA, Fínska a domáceho Ruska.

Kanada - USA

Veľké zámorské derby. Presne tak môžeme nazvať prvý z dvojice semifinálových zápasov. Stretnú sa v ňom tímy, ktoré už proti sebe nastúpili v základnej skupine v Petrohrade. Vtedy sa víťazom stali hokejisti Kanady, ktorí v druhom najväčšom meste Ruskej federácie prehrali iba v jedinom dueli, čo pre nich znamenalo stratu líderskej priečky. Do play-off tak vstúpili z druhej pozície, ale to im nijako neuškodilo. Ich súpermi boli hráči Švédska, ktorí počas celého zápasu ťahali za kratší koniec pomyselného povrazu a prehrali vysoko 0:6. Najproduktívnejšími hráčmi Kanady sú doposiaľ útočníci Derick Brassard a Mark Stone, ktorí majú na svojom konte zhodných 10 kanadských bodov za 4 góly a 6 asistencií. 

Američania v základnej skupine vyhrali iba trikrát a o postup do play-off bojovali až do úplného konca. V poslednom skupinovom zápase nastúpili proti Slovensku a bolo jasné, že k účasti medzi osmičkou najlepších potrebujú bodovať. To sa im napokon podarilo a aj po prehre 2:3 po predĺžení mali dôvod na úsmev. Vo štvrťfinále potom narazili na víťaza moskovskej časti Česko. Presun do hlavného mesta im zjavne vôbec neuškodil, pretože s favoritom uhrali remízu, po ktorej sa rozhodovalo až v samostatných nájazdoch. V nich bol jediným úspešným strelcom Auston Matthews, ktorý je zároveň aj najproduktívnejším hráčom svojho tímu, pretože doposiaľ nazbieral 8 kanadských bodov za 5 gólov a 3 asistencie.

Zápas veľkých hokejových veľmocí múže priniesť prekvapenie, ale do roly obrovského favorita sa stavia Kanada. Hokejisti s javorovým listom na hrudi majú v Rusku skutočne silný výber, zatiaľ čo Američania dali priestor mladším hráčom. Ak by teda mali rozhodnúť skúsenosti, do semifinále by postúpila Kanada.

Fínsko - Rusko

Druhú semifinálovú dvojicu bude tvoriť výber Fínska a domáceho Ruska. Fíni odohrali základnú skupinu v Petrohrade a pri obrovskej podpore svojich priaznivcov sa im darilo veľmi dobre. Počas celej doterajšej časti turnaja ani raz nezaváhali a na svojom konte majú plný bodový zisk. O líderskú pozíciu bojovali až do úplného konca a napokon ju museli obhájiť v priamom súboji s Kanadou, ktorý zvládli hladko pomerom 4:0. To ich pred vyraďovacou časťou turnaja naladilo na víťaznú vlnu, výsledkom čoho je aj jasná štvrťfinálová výhra 5:1 nad Dánskom. Doposiaľ najproduktívnejším fínskym hráčom je mladučký talent Patrik Laine, ktorý má na svojom konte 11 kanadských bodov za 7 gólov a 4 asistencie.

Rusi si domáci šampionát užívajú a s výnimkou úvodnej prehry s Českom majú na svojom konte samé víťazstva. Hokejisti Ruska ich získali počas hladko prebiehajúcej základnej skupiny, v ktorej obsadili konenčnú druhú priečku. Tá im vo štvrťfinále priradila tretí petrohradský tím Nemecko. Tento zápas úvodného kola play-off sa začal vyvíjať azda najprekvapujúcejšie spomedzi všetkých duelov, pretože Rusi už po necelých piatich minútach prehrávali 0:1, no potom štyrmi presnými zásahmi v rade duel otočili vo svoj prospech a napokon zvíťazili 4:1. Ich najproduktívnejším hráčom je zároveň najproduktívnejší hráč celého turnaja Vadim Šipačov, ktorý má na svojom konte 16 kanadských bodov za 5 gólov a 11 asistencií.

Fínsky výber je dobre rozbehnutý, ale domáci tím je veľkým favoritom zápasu i celého turnaja. Podľa predpokladov by sme tak mali vidieť skvelý zápas v skvelej atmosfére, pretože do Moskvy vycestujú aj tisícky fínskych priaznivcov. Výsledok sa pred samotným zápasom tipuje len veľmi ťažko, ale Rusi si nebudú chcieť dovoliť hazardovať v boji o medaile a podľa všetkého by mali hokejistov Suomi zdolať.