MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Oživí Slovensko na MS 2016 v hokeji medailové spomienky?

článok

Rusko sa v 21. storočí stalo dejiskom troch vrcholných hokejových podujatí. Slovensko si najviac spomína na MS z roku 2000, kedy sme v Petrohrade vybojovali strieborné medaily. Slováci vtedy historicky prvýkrát odchádzali z MS s medailovým ziskom. Ďalšie dve podujatia už toľko radosti nepriniesli.

MS 2000 prinieslo historický výsledok

Slovenský hokej utrpel po rozdelení Československa krutú ranu. Musel začínať až od najnižšej C-kategórie a na vrcholnej úrovni MS sa predstavil až v roku 1996 vo Viedni. Do roku 2000 boli najlepšími výsledkami dve siedme miesta.

Na turnaji v Petrohrade sa zišla v slovenskom drese kvalitná partia hráčov. Nechýbali posily z NHL ako brankár Ján Lašák, obranca Zdeno Chára, kapitán Miroslav Šatan či vtedajšie duo zo St. Louis Ľuboš Bartečko – Michal Handzuš. Slováci vyhrali základnú skupinu B, keď najprv po dlhom trápení zdolali Rakúsko 2:0, s Talianskom si poradili hladko 6:2 a s Fínmi uhrali cennú remízu 2:2.

Osemfinálovú skupinu naštartoval náš tím hladkým víťazstvom 9:1 nad Nórskom, potom ale podľahol pomerne hladko 2:6 Čechom. Vtedy sme ešte netušili, aký „komplex“ budeme z tohto súpera v najbližších rokoch mať. Slovensko ešte podľahlo po tuhom boji 3:4 Kanade a do play-off vstupovalo zo štvrtej priečky.

Proti USA nám len málokto veril, hviezdy a pruhy navyše po prvej časti viedli 1:0. V rozmedzí 21. – 24. minúty ale skórovali Šatan, Hreus a Plavucha, vďaka čomu Slovensko viedlo 3:1! Američania boli tak šokovaní, že sa nezmohli na odpoveď a na konečných 4:1 upravil ešte Bartečko. Slovensko išlo prvý raz v histórii medzi najlepších štyroch!

Semifinále s Fínskom sme začali fantasticky a po prvej časti sme viedli 2:0 gólmi Pardavého a Šatana. V druhej časti sa presadil ešte Kapuš, Fíni tiež raz kontrovali, na zmenu konečného výsledku 3:1 sa ale nezmohli. Slováci išli do finále! Vo finálovom súboji proti Čechom sa prejavili väčšie skúsenosti našich západných susedov, ktorí po prvej časti viedli 3:0. V druhej tretine korigoval na 1:3 Štrbák, v tretej časti ale Česi zase odskočili. V závere ešte vykresali iskierku nádeje Hlinka so Šatanom, Česko sa však napokon radovalo zo zlata po výhre 5:3. Napriek tomu sa Slováci stali hrdinami národa a doma ich už na letisku a v Bratislave vítali tisícky priaznivcov. Radosť bola obrovská, Slovensko bolo druhým najlepším hokejovým tímom na svete!

MS 2007 a nešťastné štvrťfinále

Slovensko čakalo v tom čase na medailu už štvrtý rok a v Rusku si robilo nádeje. V zostave tímu nechýbali hviezdy z NHL ako Jaroslav Halák, Zdeno Chára, Pavol Demitra, Miroslav Šatan, Marián Hossa, či Marián Gáborík. V základnej skupine sme nemali problém, po výhrach 3:0 nad Nórskom a 5:1 nad Nemeckom sme si zaistili postup do osemfinále. Súboj s Kanadou ponúkol fantastické hokejové predstavenie, v ktorom Slováci napokon podľahli 4:5.

V osemfinále sme nezačali dobre a po matnom výkone Slováci podľahli USA 2:4. Veľká dôležitosť sa prisudzovala stretnutiu s Českom, ktoré predtým podľahlo Nemecku prekvapujúco 0:2. Slováci po prvej tretine prehrávali, v druhej časti nás však Demitra a Kapuš poslali do tesného vedenia. V tretej tretine prišiel moment Mariána Gáboríka – po krásnej samostatnej akcii zvyšoval už na 3:1! Česi ešte raz kontrovali, Slovensko už ale udržalo výhru 3:2. Proti Bielorusku sme ešte stále nemali istý postup a podpísalo sa to na nervóznom výkone. Slovensko stratilo vedenie 3:1, pričom Bielorusi potrebovali pre postup vyhrať a tak v závere odvolali brankára a hrali šiesti. To využil Pavol Demitra, skóroval do prázdnej brány a po výhre 4:3 sme šli do play-off z tretej priečky.

Zápas so Švédskom priniesol veľkú drámu s nešťastným koncom. Slováci viedli po prvej časti 2:1 vďaka gólom Mariána Hossu a Kapuša. Švédsko zabralo v druhej tretine, dalo tri góly a pred poslednou časťou vyhrávalo 4:2. Slovensko ešte kontrovalo kontaktným gólom Radivojeviča, Švédi ale veľmi rýchlo dali na 6:3 a prakticky rozhodli o svojej výhre. Po góle Kukumberga a záverečnom presnom zásahu Švédov do prázdnej brány sme z turnaja vypadli po prehre 4:7. Herne sme v Moskve nesklamali, k úspechu však chýbala lepšia koncentrácia a hlavne väčšia defenzívna kvalita vo štvrťfinále. Slováci obsadili celkovú šiestu priečku.

ZOH 2014 a veľké hokejové sklamanie

Prípravu na zimnú olympiádu v Soči ovplyvnil spor medzi dlhoročným kapitánom Miroslavom Šatanom a Zdenom Chárom. Tieto osobnosti slovenského hokeja spolu nekomunikovali od záveru roka 2012, kedy Chára v zápase KHL trafil Šatana tak nešťastne, že Šatan vynechal takmer celý zvyšok sezóny. Trénerský tím sa napokon rozhodol Šatana nenominovať, a to napriek tomu, že v tom čase mal v drese Slovana v KHL výbornú formu.

Nálada nebola ideálna a podpísalo sa to aj na ľade. V tíme bolo okrem Šatana takmer to najlepšie, čo sme v tom čase mali – brankár Halák, obrancovia Chára či Sekera, vpredu Marián Hossa či Tomáš Tatar. Pre zranenia chýbali Marián Gáborík i Ľubomír Višňovský. Slováci začali turnaj priam katastroficky a Američanom podľahli 1:7, keď náš jediný gól strieľal po peknej akcii Tomáš Tatar. Doslova prepadákom bola prehra 1:3 so Slovinskom, kedy nás papierový outsider vyškolil tromi gólmi v rámci šiestich minút tretej tretiny. Gól Jurča už prišiel neskoro a riešil len kozmetickú úpravu skóre.

Herný obrat nastal v zápase s domácim Ruskom. Do brány šiel prvýkrát na turnaji Ján Laco a neinkasoval ani raz z 37 ruských striel! Fantastický zápas s príležitosťami na oboch stranách dospel do samostatných nájazdov. Rusi v nich skórovali dvakrát, Slováci ani raz a tak bonusový bod putoval na konto domáceho tímu. Výkon však pred play-off sľuboval zlepšenie...

V kvalifikačnom kole sme si zmerali v derby sily s Čechmi. Znovu sa ukázal náš český „komplex,“ keď západní susedia viedli po prvej tretine 3:0. V druhej časti to už bolo 4:0 pre Čechov, Marián Hossa však do prestávky znížil na 4:1. Krásne okamihy priniesla prvá polovica tretej časti, keď Marián Hossa znížil na 4:2 a Tomáš Surový po krásnej krížnej prihrávke Sekeru dával do odkrytej brány už na 4:3! Slovensko tlačilo súpera a bojovalo o vyrovnanie, napokon sme však pri power-play inkasovali a z turnaja vypadli po porážke 3:5. V celkovom poradí sme obsadili až 11. miesto.

MS 2016 v hokeji sa blížia

Tri predchádzajúce turnaje v Rusku priniesli rôzne pocity – najprv medaila, potom vypadnutie vo štvrťfinále a napokon nevydarená olympiáda. Na MS 2016 v hokeji nastúpi znovu omladený slovenský tím, ktorý sa bude minimálne chcieť prebojovať medzi najlepšiu osmičku. Slovákom bude celý hokejový národ držať palce!

T. Schügerl