MS-V-HOKEJI.sk

CERESIToficiálny sponzor

Majstrovstvá světa divizie 1 - bokom od všetkého diania

článok

Majstrovstvá světa divizie 1 - bokom od všetkého diania Apríl a máj – najvýznamnejšie mesiace hokejového kalendára. Fanúšik nevie, čo sledovať skôr. Finišujú finále národných líg, o titul sa bojuje v ruskej KHL, slovenskej extralige, vo Fínsku i vo Švédsku. Play-off bolo zahájené tiež v NHL. Súboje o Stanley Cup budú pútať pozornosť väčšiny severoamerických hokejových prianznivcov určite viac, než MS v Bielorusku, ku ktorému zase vzhliadajú Európania. Okrem toho sú tu ešte majstrovstvá světa hráčov do osemnásť rokov.

Při takej záplave hokejových udalostí, není divu, že verejnosti celkom uniká iný významný turnaj. Hrá sa na druhom konci planéty, mimo celkovej pozornosti hokejovej verejnosti. Reč je o majstrovstvách světa divizie 1. Rozhodne sa ale nejedná o nezaujímavú akciu. Šampionátu v Kórei sa účastní šesť celkov z krajín, ktoré už nemôžeme počítať za hokejovo rozvojové. Sú to totiž krajiny, kde sa hokej bere dosť vážne a do budúcna by sa s nimi malo počítať.

Favoriti z alpských krajín

Na prvom mieste je samozrejme Rakúsko a Slovinsko, tímy, ktoré do divizie 1 spadli z elitnej skupiny minulý rok. Tímy, ktoré do Kórei odišli s jediným cieľom – vrátiť sa späť. V týchto krajinách majú hokej ľudia radi a tak neni divu, že kórejský šampionát je v Rakúsku a Slovinsku jednou z najsledovanejších a najpreberanejších športovných akcií súčasnosti.  Aspoň na diaľku svoje vlasti na tomto šampionáte podporujú Anže Kopitar a Thomas Vanek – najžiarivejšie hviezdy Rakúska a Slovinska, momentálne bojujúce o Stanley Cup v NHL.

Maďarsko a Ukrajina chcú po dlhej době späť medzi elitu

Zaujímavou výzvou je hokejový turnaj pre Maďarov. Maďarsko patrí k tradičným športovným krajinám, z olympijských hier pravidelne priváža hory medailí. Maďari sú ale úspešní prakticky výhradne v individuálnych športoch. Z kolektívnych športov sa darí iba vodným pólistom. Ľadový hokej je hrou, v ktorej by Maďari chceli ísť hore – tento šport má v zemi dlhú tradíciu a Maďari by si priali nadviazať na rok 2009, kedy sa im podarilo zahrať si aspoň na jednom šampionáte medzi elitou.

Ešte dlhšie, od roku 2007, čakajú na návrat na majstrovstvá světa skupiny A Ukrajinci. Tí sa pritom určitú dobu účastnili šampionátu pravidelne – v elitnej skupine pôsobili medzi rokmi 1999 a 2007. V roku 2002 dosiahli najlepší úspech- celkové deviate miesto. Potom ale prišiel strmý pád ukrajinského hokeja. Reprezentácia dokonca hrala niektoré ročníky v skupine B I. divízie, teda o úroveň nižšie. Teraz je ale ukrajinský hokej na miernom vzostupe – určite tomu prispieva i účasť tímu HC Donbass Doneck v KHL.

Ázijskí tigri vystrkujú pazúre

Poslednými dvomi celkami z šesťčlenného zoskupenia sú Japonsko a Južná Kórea. Japonci si určitú dobu jazdili na majstrovstvá světa odvážať výprasky od hokejových veľmocí – na prelome storočí fungoval iný herný systém turnajov a tak hráči krajiny výchadzajúceho slnka mohli skončiť na piatich po sebe idúcich majstrovstvách světa vždy na poslednom mieste.

Kórejčania na tom boli v tej dobe ešte horšie, motali sa niekde v divízii C až D a desať a viacgólové debakly im nadeľovali nielen Kazaši a Japonci, ale tiež Číňania.

Ale to je už minulosť. Kórejčania sa výrazne posilnili. Do rozvoja hokejovej ligy išlo veľa peňazí a do národného tímu bolo infiltrovaných niekoľko Kanaďanov, ktorí predávali snaživým Kórejčanom svoje skúsenosti.

Cieľ je jasný – v roku 2018, kedy sa v Pchjongčchangu budú hrať olympijské hry, chcú mať Kórejčania konkurencieschopné mužstvo. Vzhľadom k tomu, aký obrovský pokrok urobili za posledných desať rokov, sa ich sebavedomé ciele možno splnia.

Turnaj začal 20. apríla

Šampionát v Soule už bol zahájený. Do uzávierky tohoto článku sa stihly odohrať dva zápasy. A podržte sa – Ukrajinci nepríjemne potrápili Rakúšanov, ktorí zvíťazili až v nadstavení. A Japonsko si dokonca poradilo so slovinským hokejovým zázrakom – nad týmom, ktorý hral štvrťfinále olympijských hier, Japonci zvíťazili 2:1.